Czym jest bon turystyczny?

Bon turystyczny wspiera polskie rodziny i jednocześnie branżę turystyczną w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. To dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko, który możesz wykorzystać aż do końca marca 2022 roku.

Dla kogo?

Z bonu turystycznego skorzystasz, jeśli posiadasz co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Podobnie jak w programie „Rodzina 500 Plus”, bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów.

Gdzie wykorzystać?

Bon turystyczny zrealizujesz na terenie całego kraju. Możesz nim zapłacić m.in: za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego. W ten sposób sfinansujesz  pobyt dziecka na „zielonej szkole”, kolonii czy obozie – harcerskim, sportowymrekreacyjnym, zarówno latem, jak i zimą.

Do kiedy jest ważny?

Bonem można zapłacić do 30 września 2022. Wyjazd może się odbyć już po tym terminie. Ważne, żeby się do 30 września 2022 wyrobić z płatnością.

Gdzie znajdę swój bon turystyczny?

Twój bon jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli jesteś osobą uprawnioną, zaloguj się na swój profil na PUE ZUS. Wybierz z górnego menu zakładkę „Ogólny” i przejdź do zakładki „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”.

Jeśli nie masz profilu na PUE ZUS, musisz się zarejestrować (skorzystaj z instrukcji)

W jaki sposób mogę opłacić bonem za imprezę?

Jeśli aktywujesz bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, czyli uzupełnisz swój aktualny mail i numer telefonu komórkowego, otrzymasz mailem kod obsługi płatności. Kod będziesz też mógł sprawdzić na swoim profilu na PUE w zakładce „Polski Bon Turystyczny” > „Mój Bon”. Kod ten podajesz pracownikowi firmy Camp Pisz mailowo lub przez telefon. wraz z informacją jaką kwotę należy pobrać oraz na kogo jest przypisany bon. Następnie otrzymasz na numer telefonu komórkowego (który jest w zakładce „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”) SMS z kodem potwierdzającym tę płatność. Musisz go podać pracownikowi firmy Camp Pisz telefonicznie.

Czy mogę wykorzystać bon turystyczny jako zaliczkę na obóz?

TAK. Bon turystyczny może być również traktowany jako zaliczka za imprezy organizowane przez firmę Camp Pisz.

Czy mogę wykorzystać bon turystyczny  jako dopłatę za obóz?

TAK. Bon turystyczny może być również traktowany jako dopłata za imprezy organizowane przez firmę Camp Pisz.

Czy bonem mogę płacić kilka razy?

Tak, bonem możesz płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości świadczenia w formie bonu.

Co zrobić jeśli cena imprezy przewyższa wartość bonu?

Jeśli  impreza turystyczna  przekracza wartość bonu, to brakującą część możesz zapłacić gotówką na miejscu lub przelewem.

Czy mogę wziąć fakturę VAT za pobyt opłacony Bonem Turystycznym

Osoba fizyczna może poprosić o fakturę imienną wystawioną na siebie bądź na uczestnika. Natomiast nie można wystawić faktury z numerem NIP (na firmę).

Gdzie mogę sprawdzić, że firma jest wpisana na listę podmiotów realizujących bon turystyczny
Listę przedsiębiorców turystycznych (w tym nas), u których będziesz mógł zapłacić za pomocą bonu, znajdziesz  na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Co się stanie jeśli zrezygnuję z imprezy a wpłaciłem zaliczkę bądź dopłatę za pomocą bonu turystycznego?

Zwrot pieniędzy  jest dokonywany zgodnie z Ogólnymi warunkami uczestnictwa w imprezach turystycznych oraz korzystania z usług turystycznych. Natomiast płatność bonem turystycznym zostanie zwrócona na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystycznej. Posiadaczowi Bonu Turystycznego przysługuje prawo do ponownego wykorzystania tych środków.